453055-001 HP NC382T PCI-e DP Multifunction Gigabit Server Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 453055-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- Gigabit
- NC382T
- Multifunction
- PCI Express
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 453055-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP NC382T is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning ProLiant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Ethernet Network Adapter |
| Product Model: | NC382T |
| Interface: | PCI-Express x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Connectors: | RJ-45 |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Card Length: | Full-length |
| Device Supported: | PC |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 7 ounces |
| Height: | 11 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Width: | 1.2 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL1000 | HP ProLiant DL580 Gen5/Gen7 | |
| HP ProLiant DL120 Gen6/Gen7 | HP ProLiant DL585 G5/G6/G7 | |
| HP ProLiant DL160 G5/G5p/G6 | HP ProLiant DL980 Gen7 | |
| HP ProLiant DL160se Gen6 | HP ProLiant ML110 G6/G7 | |
| HP ProLiant DL165 G5/G5p/G6/G7 | HP ProLiant ML150 Gen6 | |
| HP ProLiant DL170e Gen6 | HP ProLiant ML330 Gen6 | |
| HP ProLiant DL170h Gen6 | HP ProLiant ML350 Gen6 | |
| HP ProLiant DL180 Gen6 | HP ProLiant ML370 Gen6 | |
| HP ProLiant DL185 Gen5 | HP ProLiant SL160z Gen6 | |
| HP ProLiant DL320 Gen6 | HP ProLiant SL165s Gen7 | |
| HP ProLiant DL360 Gen6/Gen7 | HP ProLiant SL165z Gen6/Gen7 | |
| HP ProLiant DL365 Gen5 | HP ProLiant SL170s Gen6 | |
| HP ProLiant DL370 Gen6 | HP ProLiant SL170z Gen6 | |
| HP ProLiant DL380 Gen6/Gen7 | HP ProLiant SL2x170z Gen6 | |
| HP ProLiant DL385 G5/G5p/G6/G7 | HP ProLiant SL390s Gen7 | |